Alman gazetesi Die Welt: IŞİD’in sonu Naziler gibi olacak

İŞİD’in Suriye ve Irak’ın yanı sıra Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerine yönelik yayılmacı saldırı stratejisi çöküyor. Alman Die Welt gazetesi, tüm propaganda faaliyetlerine rağmen IŞİD’in çöküş sürecine girdiğini gösteren ve tüm cepheleri analiz eden bir habere yer verdi.

‘Çılgınlar Halifeliği sendelemeye başlıyor’ başlıklı ve Alfred Hackensberger imzalı Die Welt haberinde, Haziran ve Ağustos ayındaki ilk saldırıları sonrasında Irak ve Suriye’de önemli bölgeleri ele geçiren IŞİD’in artık birçok cephede geri çekilmeye zorlandığı belirtildi. IŞİD’in iki hafta önce Selahaddin eyaletinde Irak’ın en büyük petrol rafinerisinin bulunduğu Beyci ilçesinin kontrolünü kaybettiği hatırlatılan haberde, birçok kent ve kasabanın da geri alındığına dikkat çekildi.

IŞİD lideri Ebubekir el Bağdadi’nin ‘dünyanın tümüyle ele geçirileceği’ gibi bir propagandayla saldırıları başlattığı anımsatılan haberde, Irak askerleri ile peşmergenin de Haziran ve Ağustos aylarındaki başarısızlıklarına vurgu yapıldı. Haberde, buna rağmen hem Kürtlerin hem de Irak ordusu ile yeni eğitilen Şii milislerin IŞİD’e karşı ciddi başarılar elde etmeye başladığı dile getirildi.

DAİŞ’in en önemli gelir kaynaklarından olan ve günlük ortalama 1 ila 1,5 milyon dolar gelir elde ettiği petrol yataklarını kaybettiği belirtilen haberde, koalisyon güçlerinin bombardımanlarını değerlendiren Iraklı selefi uzmanı Hişam el Haşimi’nin “Tabii ki IŞİD zayıflatıldı. Verilen zararlar dışında, IŞİD artık hareket serbestisini de kaybetti. Artık sadece küçük vasıtalarla yola çıkabiliyorlar. Ayrıca, yerlerinin belli olmaması için iletişimlerini de oldukça kısıtlamak zorunda kaldılar. IŞİD’in sonu artık sadece bir zaman meselesi” sözlerine yer verildi.

KOBANE’DEKİ DİRENİŞİN ÖNEMİ

IŞİD’in artık Güney Kürdistan ve çevresindeki bölgelerde de büyük bir baskı altında olduğuna vurgu yapılan Die Welt haberinde, peşmergelerin Sadia ve Kerkük çevresinde birçok yerleşim yerini özgürleştirdiği bilgisi paylaşıldı. Haberde, Kobane direnişinin altı çizilirken, şu sözlere yer verildi: “Ya Kobane? IŞİD, Türkiye sınırındaki Suriye Kürt şehrini ele geçirmek için oraya binlerce savaşçı gönderdi. Dünya nefesini tutmuş (Kobane’nin) düşmesini bekliyordu. Ama aradan haftalar geçti.”

Kobane Savunma Bakanı İsmet Şeyh Hasan’ın sözlerinin de paylaşıldığı haberde, IŞİD çetelerinin artık geri çekilmekle karşı karşıya oldukları, kent merkezinin neredeyse yakınına girdikleri, ancak şimdilerde sadece yüzde 10 ile 20’lik bir kesiminde tutunmaya çalıştıkları bilgisi verildi.

Hasan’ın, “Kısa sürede IŞİD’i tüm şehir bölgesinden çıkarmış olacağız” sözlerinin yanı sıra, çetelerin Amerikan uçaklarının hedefi olduğuna da yer verildi. Haberde, Kobane’nin DAİŞ için çok ağır bir yenilgi anlamına geldiği vurgulanırken, YPG’nin son bir yıldan bu yana Rojava’yı savunmadaki başarısına işaret edildi.

IŞİD’İN SONU NAZİ ALMANYASININKİ GİBİ OLACAK

Die Welt haberinde son olarak, IŞİD’in tüm Ortadoğu ülkelerini ele geçirmeye yönelik stratejisinin başarısız kaldığı ve çöküşünün de İkinci Dünya Savaşı’nda Nazi Almanyası’na benzer olacağı vurgulandı. Forum Middle East adlı Amerikan düşünce kuruluşu uzmanlarından Ayman el Tamimi’nin “IŞİD, kendisini batıya diz çöktüren güç olarak lanse etmek istiyordu. Bu Bağdadi’nin oluşturduğu mantığın kaynağıydı ve tüm cephelerde zafer vaat etmişti. Ancak, artık bundan söz etmek mümkün değil. Bu dini ideoloji sonuçta megalomaniye götürmüştü. IŞİD’in durumu yavaş yavaş Nazi Almanyası’nın çöküşüne benziyor. IŞİD ve Nazilerin saldırgan yayılma politikalarında paralellikler var. Ve (IŞİd’in sonu için) bir zaman vermek gerekirse, şu anda müttefiklerin 1941 yılında, yani Nazi Almanyasının sonunun başlangıcının başladığı yerdeyiz.”

Die Welt haberinde, IŞİD’in tümüyle çökertilmesi için 4 yıl beklenmesinin gerekmediği, bunun için Suriye ve Irak’taki Kürtlere silah yardımı yapılmasının yeterli olacağı da dile getirildi.

IŞİD FELAKET HABERLERİ YAYMAKTA USTA

Haberde, IŞİD’in yenilmesi ile birlikte dağılacak üyelerinin El Nusra ve Ahrar el Şam gibi El Kaide bağlantılı örgütlere kayabilecekleri uyarısı yapılırken, Kuzey Afrika’da IŞİD’e biat ettiğini duyuran grupların bugün için bir ‘tehlike olmadıkları’ analizi yapıldı.Haberin sonunda şöyle denildi: “IŞİD’e biat eden yeni gruplar daha ziyade küçükler ve şimdiye kadar önemli bir rol oynamış değiller. Şimdiden Kuzey Afrika ve Körfez ülkelerini kaosa sürükleyebilecek bir uluslararası ağdan söz edilemez. Bu sadece DAİŞ propaganda stratejistlerinin inandırmaya çalıştığı bir durum. (IŞİD stratejistleri) Felaket haberleri yaymakta ustalar.”

isida_agir_darbe13890218070_h1113433

Related Articles

Köşe Yazıları
Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş

Özcan Kırbıyık
Türk ordusu -Roboski’de- görevini samimiyetle yerine getirmiştir!
Özcan Kırbıyık

Onur Arpaçukuru
Mülkiye biat etmez
Onur Arpaçukuru