Ankara polisi savaş silahı kullandı

images (4)

Ankara polisi, ABD ordusu tarafından savaş bölgelerinde kullanılan ölümcül FN 303 adlı plastik mermi tüfeğini, Soma’da yaşanan işçi katliamını protesto eylemlerinde tepkilere rağmen tekrar kullandı. Üstelik üretici firmanın sitesinde özel uyarı yaptığı “en tehlikeli” plastik mermi çeşidiyle birlikte. Söz konusu silah, 2004 yılında Boston’da bir gazetecinin ölümüne neden olmuştu. Yapılan araştırmaların ardından Boston polisi elindeki FN 303 silahlarını imha etmişti.

Paint-Ball silahı zannedildi

Evrensel’den Birkan Bulut’un haberine göre; Haziran direnişinin ardından Emniyet Genel Müdürlüğü, halka daha sert müdahale edebilmek için cephaneliğini sürekli yeniliyor. Bir yandan yeni TOMA siparişleri verilirken, diğer yandan duvarı ya da örümcek ağını andıran taşınabilir barikatlar artık sokaklarda kullanılmaya başlandı. Ancak yeni silahlardan biri var ki, çok tehlikeli. FN 303 isimli tüfek. Eylemlerde onu görenler “Polisler paint-ball silahı kullanıyor” diye anlatıyor.

Afganistan ve Irak’ta kullanıldı

Ankara polisi FN 303 isimli tüfeği ilk olarak Berkin Elvan’ın ölümünün ardından yapılan eylemlerde kullanmıştı. 1 Mayıs’ta Kızılay’da yapılan saldırıda ve son olarak Soma’daki katliam protestolarında görülen tüfeğin sicili oldukça kabarık.

Belçika kökenli bu silah basınçlı hava aracılığıyla çalışıyor. Boya kapsüllü ve oyun amaçlı kullanılan paint-ball’dan yola çıkılarak üretilen silah, isyanlarda halka karşı kullanılmak üzere imal edildi. Ancak ABD Ordusu tarafından birçok savaş ve iç savaşta kullanıldı. Amerikan askerleri FN 303 silahını Irak Savaşı, Afganistan Savaşı, Libya İç Savaşı ve Malezya-Lahad’da kullandı.

Bir gazetecinin ölümüne neden oldu

Aynı silah 10 yıl önce bir gazetecinin ölümüne neden oldu. 2004 yılında Boston’da polisin FN 303 ile attığı plastik mermi kapsülü Emerson College Muhabiri Victoria Snelgrove’nin gözüne isabet etti. Snelgrove kanama ve tıbbi müdahale yetersizliğinden öldü. Boston polisi bu ölüm nedeniyle 2006 yılında 15 milyon dolar tazminat ödedi. ‘Yanlış ölüm’ isimli projeye açılan dava sonucunda Boston polisi özür dileyerek elindeki tüm FN 303’leri imha etti.

En tehlikeli kapsül kullanılıyor

FN 303 kapsüllerinin tanıtıldığı üretici firmanın sitesinin plastik mermilerin çeşitleri ve özellikleri yazıyor. 6 türü olan kapsüllerin boyalı, yıkanabilen boyalı, boyasız olanı ve eğitim için kullanılanları var. Ankara’da kullanılan Bizmut kapsülü ise diğer FN 303 kapsüllerinden daha zararlı. Çünkü 100 metre uzağa gidebilen bu kapsül, 50 metreden daha yakın bir mesafeden sıkıldığında öldürebiliyor. Ayrıca bu kapsül diğer kapsüllerden daha hızlı bir şekilde hedefe çarpıyor.  Sitede kapsülün ölümcül tehlikesine dikkat çeken uyarı ise şöyle; “Yüksek derecede dikkat edin. Dikkatsiz atışlarda ölüm ve yaralanmalara sebep olabilir!”

Yoruma kapalı