“Başbakanlık size vatandaşı yumruklama hakkı mı veriyor?”

Halkların Demokratik Partisi(HDP) Mardin Milletvekili Gülser Yıldırım, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın yanıtlaması talebiyle, Meclis Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

Hükümetin politik tercihlerinden kaynaklanan facianın büyük olduğunu, taşeronluk uygulaması ve kayıt dışı ucuz işgücünün yaygınlığının yarattığı tepkilerin biriktiğini hatırlatan Gülser Yıldırım, soru önergesinde, “Böylesi bir tabloda Soma’da protesto edileceğiniz ve acılı ailelerin tepkisiyle karşılaşacağınızın büyük olasılık dahilinde olup, normal kabul edilmesi gereken bir durumdur. Benzeri durumlarda bu tür protestolar çağdaş ülkelerde de sık sık yaşanmakta ve bunu bilen siyasetçiler ya bu bölgelere ziyaretlerini ertelemekte ya da bu protestolar karşısında sağduyulu davranmaktadırlar. Ancak bu protestolar karşısında şahsınızın, müşavirlerinizin ve emrinizdeki kolluk güçlerinin tutumu yeni toplumsal tepkilere neden olmuştur. Soma ziyaretiniz sırasında, sizi protesto eden bir genci korumalarınızın güvenlik önlemi aldığı bir market girişinde yumrukladığınız iddia edilmektedir” dedi.

Yıldırım, Başbakan tarafından yanıtlanması talebiyle verdiği önergede şunları sordu:

– Basına ve kamuoyuna yansıyan görüntülerden anlaşıldığı üzere Soma Maden Ocağındaki facia sonucu yakınlarını kaybetmiş ve henüz yakınlarından herhangi bir haber alamamış yurttaşların protestoları sırasında markete sığınma gerekçeniz nedir?

– Görüntülerden kamuoyunun edindiği intiba sonucu sizi protesto eden bir yurttaşı yumrukladığınız doğru mudur? Yumruklamanızın sebebi nedir?

– Yurttaşı yumruklarken korumalarınızın basının görüntü almasını engellemek için “perdeleme” yaptığı doğru mudur?

– Bir başka görüntüden anlaşıldığı üzere sizi protesto eden yurttaşlara ‘Gelin benim yanımda yuh çekin!’ ifadesini kullanmanızın gerekçesi nedir?

– Size yönelik barışçı, şiddet içermeyen protestolara karşı bireysel olarak ve şiddete içerikli bir karşılık verme zorunda hissetmenizin nedeni nedir?

– Soma’daki acılı yurttaşlarımızın size yönelik tepkilerini etkisizleştirmek için Başbakanlık sıfatınızı ve makamın size sağladığı bütün olanakları vatandaşa karşı zor içeren bir biçimde kullanmayı Başbakanın Anayasa ve yasalarla tanımlanmış hak ve sorumluluklarıyla bağdaştırılabileceğini düşünüyor musunuz?

Yoruma kapalı