Buldan: “İlk Defa Eşimin Katilleriyle Yüzleşeceğim”


1993 yılında dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Abdulmecit Baskın’ın öldürülmesi olayına karıştıkları iddiasıyla haklarında dava açılan aralarında eski Emniyet Müdürü Mehmet Ağar’ın da bulunduğu 12 kişinin yargılanmasına bugün Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Ağar, rapor göndererek duruşmaya katılmadı. Duruşmaya BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, Twitter’da, ”İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim” diye yazdı.

Dönemin Özel Harekat Daire Başkanvekili İbrahim Şahin, eski MİT yöneticisi, emekli Yarbay Korkut Eken ile özel harekat polisi Ayhan Çarkın ve Mehmet Ağar’ın da aralarında bulunduğu 12 sanık yargılanıyor. İddianamede, şüphelilerin, “Suç işlemek amacıyla kurulan silahlı örgütün faaliyetleri çerçevesinde adam öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis” cezası isteniyor. dönemin Altındağ Nüfus Müdürü Baskın’ın 30 Eylül 1993 tarihinde kaçırılıp, Gölbaşı-Haymana Yolu yakınlarında öldürülmesine ilişkin düzenlenen iddianamede, Baskın cinayetinin, Mehmet Ağar’ın bilgisi, İbrahim Şahin’in talimatıyla özel timciler tarafından işlendiği belirtiliyor.

Buldan: “Tam bir katiller serisi”

Olaydan 20 yıl sonra açılan davanın ilk duruşmasına, eşi Savaş Buldan’ı faili meçhul cinayete kurban veren BDP Iğdır Milletvekili Pervin Buldan da katıldı. Buldan, duruşmadan eşinin katilleriyle ilgili şu twitleri paylaştı:

-Onların yüzüne bakabilir miyim diye çok tedirgindim. Evet bakabildim. Hepsinin yüzünü tek tek inceledim. Ama onlar benim yüzüme hiç bakamadılar.

-Mehmet Ağar bugün, Altındağ Nüfus Müdürüyken katledilen Mecit Baskın olayından yargılanacak. Adliyedeyiz.

-Duruşma henüz başlamadı. Bu davadan tutuklu bulunan Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu’nu bekliyoruz. Bu iki isim aynı zamanda Savaş Buldan’ın da katilleri. İlk defa eşimin katilleriyle yüzleşeceğim.

-Korkut Eken ve Ercan Ersoy da burada. Tam bir katiller serisi.

-Ayhan Çarkın ve Ziya Bandırmalıoğlu geldiler. İçimde fırtınalar kopuyor.