Ceylanpınar’da çatışma

ceylanpinarda-ic-savas-goruntusu-vara739641355fc77182cba

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde, polisin BDP’li seçmenlere saldırısı sonucu başlayan çatışmalar yayılarak devam ediyor. Polis iki kez BDP ilçe binasına gaz bombası atarken, AKP taraftarları da polis korumasında taş, sopa ve silahlarla ilçede tur atıyor

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde seçim hilelerine tepki gösteren halka polis saldırısıyla başlayan çatışmalar şiddetlendi.

İki gündür yaşanan gerilim, BDP’nin itirazının reddedilmesi üzerine bugün yeniden tırmandı. Seçim sonuçlarına itiraz eden Eşbaşkan adayı İsmail Arslan, gün içinde yaptığı açıklamada seçimin bir bütün olarak usulsüzlükler, hile ve şaibeler ile dolu olduğunu söyledi.

Arslan, “Seçim boyunca BDP’li birçok müşahit tehdit ile sandık bölgelerinden çıkarıldı. Seçim günü yurt dışında oldukları tespit edilen birçok kişinin oy kullandığını tespit ettik. Birçok köyle açık oy kullandırılmış yine tek imza ile çoklu oy kullanılmıştır. BDP’ye ait yakılmış ve yırtılmış oy pusulaları bulundu. BDP’nin geçerli olması gereken birçok oyu geçersiz sayıldı” dedi.

İtirazın reddedilmesinden hemen önce polisin gaz bombaları ve tazyikli suyla Gençlik Parkı’nın içinde bekleyen halka saldırdı. Ardından başlayan çatışmalar, akşam saatlerinde yeniden şiddetlendi.

Polis, BDP ilçe binasına iki kez gaz bombası atarken, 3 katlı binanın her yerine yayılan gazdan kaynaklı bina içinde bulunan birçok kişi, fenalık geçirdi.

Bu arada AKP taraftarı 250-300 kişilik bir grubun polisin gözetiminde taş, sopa ve silahlarla ilçenin içinde tur atması tepkilerin artmasına neden oldu. Silahlı çatışma olasılığının büyüdüğü ilçede, sürekli polis sirenleri ve patlama seslerine silah sesleri de eklenmiş durumda. (ETHA)

Yoruma kapalı