Çözüm sürecini izleme kurulundaki isimler belli oldu

Kobani eylemleriyle sekteye uğrayan çözüm süreci yeniden normal seyrine döndü. Süreçte bundan sonra atılacak adımlar, oluşturulan heyetler ve isimler belirlendi. Beklenti, tarafların mutabık kaldığı konuların bir an önce hayata geçirilmesi.

Sürecin yeni döneminde tarafların daha önce mutabık kaldığı ‘İzleme Kurulu’ ve İmralı’da sekretarya çalışmaları başlayacak. ‘İzleme Kurulu’ 16 kişiden oluşacak. Kurulda yer alacak 13 kişi, Kürt sorununun çözümü için Türkiye’nin yedi bölgesinde saha çalışması yürüten Âkil İnsanlar Heyeti’nden. Diğer üç isim ise heyetin dışındakilerinden seçilecek.

‘İzleme Kurulu’ için belirlenen isimler; Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan ve İdris Baluken’in hafta sonu gerçekleştirmeleri beklenen İmralı ziyaretinde Öcalan’a sunulacak. Öcalan’ın da onaylamasının ardından hükümet son kararını verecek. Böylece ‘İzleme Kurulu’nun çalışması ve yer alacak kişiler kamuoyunu açıklanacak.

akil insanlar - izleme kurulu

‘İzleme Kurulu’ndakiler herhangi bir siyasi parti mensubu olmayacak. “Tarafsız” davranacak, sürecin “üçüncü gözü” olacak ve taraflar arasında tanıklık edecek, İmralı’daki görüşmelere katılacak. Al Jazeera Türk’ün edindiği bilgilere göre, kuruldaki isimlerin çoğu Âkil İnsanlar Heyeti’nin başkanları.

Bu kişilerin de kabul etmesi halinde kurulda yer alacak isimler şunlar:

Âkil İnsanlar Akdeniz Bölgesi Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu,

Doğu Anadolu Bölgesi Başkanı Can Paker,

Ege Bölgesi Başkanı Tarhan Erdem (Sağlık koşulları izin verirse)

Güneydoğu Anadolu Bölgesi Başkanı Yılmaz Ensaroğlu,

İç Anadolu Bölgesi Başkanı Ahmet Taşgetiren,

Marmara Bölgesi Başkanı Deniz Ülke Arıboğan, (Başbakan Davutoğlu ile 19 Ekim’deki toplantı sonrası görevinden istafa ettiğini açıklamıştı)

Karadeniz Bölgesi Başkanı Yusuf Şevki Hakyemez.

Heyet başkanlarının yanı sıra aktör Kadir İnanır, Prof. Dr. Mithat Sancar, İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Başkanı Öztürk Türkdoğan, Mazlum-Der Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal da kurulda olacak.

Kadir İnanır ile Öztürk Türkdoğan Âkil İnsanlar Heyeti’nin Akdeniz, Mithat Sancar Marmara, Ahmet Faruk Ünsal ise Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde çalışmalar yürütmüştü.

Çözüm süreci kapsamında Öcalan’ın isteği olan İmralı’da bir sekretaryanın oluşturulması da hayata geçiriliyor. Sekretaryanın kısa süre içinde çalışmalarına başlaması bekleniyor. Sekretaryadaki iki isim de belirlendi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı eski DEP milletvekili Hatip Dicle ile Demokratik Özgür Kadın Hareketi’nden (DÖKH) Ceylan Bağrıyanık. (El Cezire Türk)

 

Related Articles

Ergür Altan
Dersimiz direniş ve devrim!
Ergür Altan