Dersim’de HES inşaatında iş cinayeti

pembelik-hes-insaatinda-is-cinayetid66fa463fbc6b807af22

Dersim’de Peri suyu üzerinde, inşa edilen Pembelik HES Barajı’nda çalışan 22 yaşındaki Şirin Bulduk adlı işçinin, 30 Mart’ta, tanker kullanma ehliyeti olmamasına rağmen kullandığı aracın yoldan çıkması sonucu meydana gelen iş kazasında can verdiği belirtildi.

Dersim’de bulunan Peri suyu üzerine, Bilgin Enerji ve Limak ortaklığı olan Darenhes Elektrik tarafından yapılan Pembelik Barajı’na karşı mücadele eden Peri Suyu Koruma Platformu, HES’lerin yol açtığı doğa katliamları kadar, bu şantiyelerde yaşanan sömürü koşulları ve iş cinayetlerine de dikkat çekmeye çalışıyor. Bu konuda dikkat çekilen son acı örneklerden biri 22 yaşındaki Şirin Bulduk adlı işçinin 30 Mart’ta iş cinayeti sonucu yaşamını yitirmesi oldu. Bu güne kadar herhangi bir yerde bu konuda bir bilginin yer almadığı olaya göre, Giresun’dan çalışmak üzere Dersim’e HES inşaatına gelen Şirin Bulduk adlı işçi, 30 Mart tarihinde mazot tankerini kullanırken, tankerin yoldan çıkması sonucu meydana gelen bu iş kazasında olay yerinde can verdi.

Yaptığı yazılı açıklama ile olayı duyuran Platform, “İş cinayetlerinin sık sık yaşandığı HES sektöründe, bu konuda sicili bozuk olan LİMAK şirketinin, taşeron firma tarafından işçilerin çalıştırıldığı ve tankeri kullanan bu işçinin, tanker kullanma ehliyetine sahip olmadığı, kazanın üzerinden 30 dakika geçtikten sonra, şantiye sahası içerisinde ancak kazadan haberdar olunduğunun belirtilmekte” olduğunu kaydetti.

Platform açıklamasında şunlar ifade edildi: “Türkiye’nin dört bir yanındaki vadilerin altını üstüne getiren HES katliamları, sermayenin çıkarları için hız kesmeden devam ediyor. Bir yandan yaşam alanlarını katleden Hidroelektrik Santral (HES) projelerinin ‘enerji’ üretimi adı altında, vadileri, dereleri, meraları, köyleri ele geçirme, kültürleri ortadan kaldırma, toplumları asimile etme ve sulara el koyma projeleri kuralsız bir şekilde devam ederken, diğer yandan emeği hiçe sayarak, taşeronlar eliyle hiçbir güvencesi olmayan kölelik koşullarında çalıştırılan emekçilerin canlarından can alıyor.” (DİHA)

Yoruma kapalı