Devrimci avukat Halit Çelenk anıldı

5 Mayıs 2011’de aramızdan ayrılan devrimci avukat Halit Çelenk Adalet İçin Hukukçular tarafından bugün Ankara Barosu’nda düzenlenen bir etkinlikle anıldı.

Anmada Serpil Çelenk Güvenç, Prof. Dr. Korkut Boratav, Prof. Dr. Ali Murat Özdemir ve Av. Özlem Şen Abay’ın konuşmacı olarak katıldığı etkinliğin izleyicileri arasında Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkan Yardımcısı Başar Yaltı, TBB Disiplin Kurulu Başkanı Halim Mısır, TBB Yönetim Kurulu Üyesi Yurdagül Güldoğan, CHP eski milletvekili ve Eğit – Der eski Genel Başkanı Mustafa Gazalcı, Halit Çelenk’in ailesi ve Çelenk’le birlikte Denizler’i savunan avukatlar yer aldı.

Açılış konuşmasını yapan Serpil Çelenk Güvenç, sözlerine salonda çalan müziklerin ona annesi ve babasının dans ettiği zamanları anımsattığını söyleyerek ve bu anımsatma için teşekkür ederek başladı. Çelenk konuşmasında babasının Gezi Direnişi’ni, devrimcileri ve devrimci avukatları görebilmiş olmasını arzu ettiğini belirterek “6 Mayıs’ta Denizler’i anarken onu da göreceğim ve ona bu günleri anlatacağım. Anısı mücadelemize önder olsun” dedi.

Prof. Dr. Korkut Boratav, Çelenk’in, eğer yaşasaydı bugün yaşananları mafya devleti ile faşizmin birleşmesi olarak tanımlayacağını ve böyle bir dönemde tüm gücüyle örgütlenmeye çalışacağını belirtirken, “Ülkede faşizm almış başını giderken benden sonraki arkadaşlar hukuktan bahsedecekler. Nasıl konuşacaklar bakalım?” dedi.

Yoruma kapalı