Ermeni Köyü adını kaybetmek istemiyor

nm_vakifli_55550_1316

Hatay’ın büyükşehir statüsüne kavuşmasıyla mahalleye dönüştürülen Türkiye’nin tek Ermeni köyü Vakıflı’da yaşayan vatandaşlar, yerin ‘Vakıflı Köyü Mahallesi’ adıyla anılmasını istiyor. Vakıflı Mahallesi Muhtarı Berç Kartun, “Daha önce köy ismiyle anıldık ve böyle tanındık. Köyümüzün adının yok olması bizi üzer” diyor.

Agos’ta yer alan habere göre; Samandağ ilçesinde 35 haneli ve 135 nüfuslu Vakıflı’da yaşayan vatandaşlar bundan sonra bulundukları yerin Vakıflı Mahallesi yerine ‘Vakıflı Köyü Mahallesi olarak anılmasını talep ediyor.

Vakıflı köyünde 21 yıldır muhtarlık yapan Berç Kartun (53),  yaptığı açıklamada, Türkiye’de Ermenilerin yaşadığı başka bir köy bulunmadığını, kendilerinin de Vakıflı köyü olarak yurt içi ve dışında tanındıklarını söylüyor.

Hatay’ın büyükşehir olmasından sonra köylerinin isminin Vakıflı Mahallesi’ne dönüştürüldüğünü ifade eden Kartun, şunları söylüyor: “Daha önce köy ismiyle anıldık ve böyle tanındık. Köyümüzün adının yok olması bizi üzer. Bundan sonra en azından Vakıflı Köyü Mahallesi olarak söylenmesini isteriz. Köyümüzün isminin değişmemesi için girişimde bulunduk. İnşallah büyüklerimiz buna önem verecektir.”

Vakıflı sakinlerinden Panos Çapar (82), doğup büyüdüğü yerin adının Vakıflı Köyü olarak kalmasını istediğini vurguluyor. İstanbul’da Bakırköy, Yeşilköy, Kadıköy gibi isimlerle anılan birçok semt olduğunu anımsatan Çapar, yaşadıkları yerin isminin de köy ile anılmasını istediklerine işaret ediyor.

Yoruma kapalı