HDP-HDK: “İş cinayetleri önlenmelidir”

Bk32QthIYAAPRIW

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şişli İlçe Örgütü ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Şişli İlçe Meclisi, iş cinayetlerini protesto etmek için 19 yaşındaki Erdoğan Polat’ın yaşamını yitirdiği Eski Ali Sami Yen Stadyumu’nun yerine yapılan Torun Center Residance inşaatının önünde açıklama yaptı.

İnşaat alanındaki bariyerlere, Erdoğan Polat’ın fotoğrafları ile “İş kazası değil, cinayet” ve “İş cinayetlerine son” yazılı dövizler asan HDK ve HDP üyeleri,  inşaat alanının güvenli olmadığını belirtmek için güvenlik şeridi çekti.

Grup adına basın açıklamasını HDK Şişli Meclisi Üyesi Aslı Can yaptı.

Kentleri, doğayı betonlaştıran, rant alanı haline getiren AKP zihniyetinin, doğayı ve emekçileri katlettiğini belirten Can, AKP’nin emekçileri iş güvenliği olmayan koşullarda çalıştırdığını söyledi. Devletin ve belediyelerin ihale ettiği ve işçilerin güvencesiz, düşük ücretler ve taşeron olarak çalıştırıldığı her yerde her ay onlarca işçinin yaşamını yitirdiğinin altını çizen Can, İş Sağlığı ve İş Güvenliği raporuna göre 2013 yılında en az 1235 işçinin, 2014 yılının ilk üç ayında ise 276 işçinin iş cinayetlerinde yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Can, AKP hükümetini, bir an önce iş cinayetlerinin önlenmesi için başta taşeron sistemi olmak üzere güvencesiz ve esnek çalışma düzenini yasaklamaya, örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırmaya çağırdı. Can, iş cinayetlerinden sorumlu olanların da yargılanmasını istedi.

Yoruma kapalı