HDP Kobane için eylem çağrısı yaptı,İstanbul Kobane için ayakta!


HDP Merkez Yürütme Kurulu, akşam saatlerinde yaptığı toplantının ardından, Kobane’de durumun kritikleşmesi üzerine herkesi  Kobane’ye sahip çıkmaya çağırdı.

hdp myk

 

Gün içerisinde İstanbul’un dört bir tarafında Kobane için eylemlilikler sürdü. İstanbul’un Sultangazi, Kağıthane ve Kartal ilçelerinde Kobanê’ye yönelik saldırılar protesto edilerek herkes, tarihi direnişe direnişe desteğe çağrıldı.

kob

Sultangazi

HDP Sultangazi İlçe Örgütü üyeleri, katliamcı örgüt IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarını, Karayolları Mahallesi’nden TEM otoyoluna yaptıkları yürüyüşle protesto etti. Karayolları Mahallesi’nde bir araya gelen yurttaşlar, “Katil IŞİD hesap verecek”, ” Biji berxwadana Kobanê” sloganları eşliğinde yürüyerek TEM otoyolunu iki yönlü trafiğe kapattı. Ardından, HDP’liler, Dörtyol’dan Gazi Mahallesi’ne doğru yürüyüşe geçti.

Beşiktaş: Kobanê direnişine destek için halk Beşiktaş’taki Kartal heykeli önünde toplanmaya başladı.

Kadıköy: Halk Kobanê için Boğa heykelinin önünde toplanmaya başladı.

Sarıgazi: Sarıgazi’de Vatan İlköğretim Okulu önünde toplanma çağrısı yapıldı.

Kanarya: Kanarya halkı Kobanê’ye destek için yürüyüşe geçti. Polisin yürüyüşe saldırması üzerine çatışmalar başladı.

Bağcılar: YDG-H İstanbul Twitter hesabından Bağcılar’da halkın Kobanê direnişine destek için yürüyüşe geçtiğini açıkladı.

Kağıthane

Nurtepe Halk İnisiyatifi çağrısıyla bir araya gelen yüzlerce kişi yaşamını yitiren YPG’lilerin posterleriyle ” Şehiden me rumeta me ye” yazılı pankartı açarak Sokullu Caddesi’nde yürüyüşe geçti. Caddeyi trafiğe kapatarak yürüyüşlerini gerçekleştiren yüzlerce kişi adına açıklama yapan Aydın Demir, ” Kobanê direnişi zafere ulaşacaktır. Tüm onurlu insanları Kobanê’de yürütülen tarihi direnişe sahiplenmeye çağırıyoruz” dedi. Açıklamanın ardından Sokullu Caddesi üzerinde trafiği kapatarak barikat kuran gençlere polis tazyikli su ve gaz ve bombalarıyla müdahale etti. Müdahalenin ardından gençler de polise taş, soda şişesi ve havai fişekle karşılık verdi. Ara sokaklarda yaşanan kısa süreli çatışmanı ardın eylem sona erdi.

Kartal

HDP Kartal İlçe Örgütü ile HDK Kartal Meclisleri, Kobanê’ye yönelik saldırılarını Kartal Ahmet Şimşek Koleji önünden Kartal AKP İlçe binası önüne yaptıkları yürüyüşle protesto etti. “Kobanê IŞİD’ e mezar olacak”, “Biji berxwedana Kobanê sloganlarının atıldığı ve “ABD ve AKP beslemesi IŞİD Kürt’ e Türk’ e, Alevi’ ye düşmandır” pankartının açıldığı yürüyüşe çok sayıda yurttaş katıldı. Yürüyüşünü Kartal AKP İlçe binası önünde sonlandıran kitle adına HDP İl yöneticisi Cengiz Topbaşlı kısa bir açıklama yaptı.

‘Dünyayı herkese dar ederiz’

Topbaşlı, Rojava’ nın bir halklar bahçesi olduğuna dikkat çekerek, bu yüzden oradaki devrimin boğulmak istendiğini söyledi. AKP hükümetine çağrıda bulunan Topbaşlı, ” Eğer AKP çözüm sürecini devam ettirmek istiyorsa Kobanê’deki direnişin önündeki engelleri kaldırmalıdır. Aksi halde dünyayı herkese dar ederiz” dedi. Kobanê’de onurlu bir mücadele verildiğini belirten Topbaşlı, bu direnişe yüksek sesleriyle her zaman destek vereceklerini söyledi.(DİHA)