HDP: Üç Fidan mücadelemize ışık tutuyor

Bm7viXlCUAEEfhA

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu, yazılı bir açıklama yaparak, idam edilişlerinin 42. yılında Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ı andı.

HDP yaptığı açıklamada, “Adalet duygusu körelmiş bir sistemin işlediği hukuk cinayetinin üzerinden 42 yıl geçti” derken, Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın ölümlerinin yarattığı acının hala yüreklerden silinmediğini belirtti.

Açıklamada, “42 yıl önce Meclis’te Süleyman Demirel önderliğinde ‘evet’ diyerek kalkan o 273 el, Üç Fidan’ı darağacına gönderdi. El kaldıranların ve ürkekçe suskun kalanların isimleri tarihe kara harflerle yazıldı; asker-sivil bürokratlar, savcılar, hakimler, politikacılar affedilmedi.”

Denizlerin, Yusufların, Hüseyinlerin isimleri milyonların yüreğinde yaşamaya devam etti. Üç Fidan’ın özgürlük, eşitlik ve adalet mücadelesindeki dik duruşları ve dirençleri, ‘Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği’ haykırışları hiç unutulmadı” denildi.

Üç Fidan’ın yiğit ruhunun ve devrimci direniş mirasının halkların mücadelesinde her gün yeniden yeşerdiğini kaydeden HDP, “Onların hedeflediği ve bizlerin de yıllardır mücadelesini sürdürdüğü demokratik, özgür ve eşit bir Türkiye özleminden ve halkların eşit koşullarda yaşaması amacından vazgeçmemek; başta Denizler olmak üzere devrim, demokrasi ve özgürlük mücadelesi için yaşamını yitirenlerin anısına sahip çıkmanın en doğru yoludur” diye belirtti.

HDP, 6 Mayıs’ın, baskıya, sömürüye ve zulme karşı öfkenin tazelendiği bir gün olduğunu kaydederken; “Türkiye’deki halkların mücadele birliğini, demokrasi ve özgürlük mücadelesini ortaklaştırma, yükseltme ve güçlendirme günüdür.” ifadelerini kullandı.

Üç Fidan’ın avukatlarından ve dönemin tanıklarından olan Avukat Halit Çelenk’i de anan HDP, Çelenk’in milyonların yüreğinde ve zihninde yaşamaya devam edeceğini söyledi. HDP, “Onların başı dik duruşlarını daima hatırlayacağız. Hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz” dedi.

Yoruma kapalı