Hıdrellez Ahırkapı’da kutlanacak

Hıdrellez Bayramı Ahırkapı’da Romanlarla kutlanacak. Bolluk ve bereketin simgesi, baharın müjdecisi olan etkinlik Kumbara Ahırkapı Müzisyenler Derneği ve Kumbara sanat Atölyesi tarafından ortak düzenleniyor. Kutlama için 5 Mayıs Pazartesi günü saat 18.30’da, Ayasofya Müzesi’nin girişinde buluşup, Ahırkapı’ya Hıdrellez’i kutlamak üzere yürünecek.

2000’den beri Ahırkapı’da kutlanan Hıdrellez bayramı, 2011 yılında biletli yapılmak istenmiş ancak gelen talepler üzerine iptal olmuştu. Kutlamalar dördüncü kez  mahalle halkının katkısıyla mahallede yapılacak. Kutlamaya katılım ücretsiz. Mahalleye gelenler tüm ihtiyaçlarını dayanışma için mahalle esnafından ve mahalleliden karşılayacak.

Tertip komitesi İstanbul’daki kentsel dönüşümden ve soylulaştırmadan etkilenen Ahırkapı’nın giderek bir oteller bölgesine dönüşmesinden dolayı kutlamanın Ahırkapı’da yapılmasının büyük bir önem taşıdığını belirtti. Ahırkapı’nın yer aldığı Cankurtaran Mahellesi’nde 2009’da 3800 olan seçmen sayısı 2014’te otelleşme sebebiyle 870’e düştü.

Saat 18.30’da Ayasofya Müzesi önünde toplananlar, hep birlikte mahalleye yürüyecek. Kutlama saat 19.00 ila saat 23.00 arasında Ahırkapı semtindeki Keresteci Hakkı Sokak ve Şadırvan Sokak’ta yapılacak. Müzisyenler enstrümanlarını yanına almayı unutmasın.

Yoruma kapalı