IŞİD, El-Nusra ve Horasan Grubu Kürtlere saldırı konusunda ortaklaştı

Associeted Press haber ajansının Suriyeli muhalif kaynaklara dayandırdığı haberine göre IŞİD, Nusra ve Horasan grubu yaptıkları gizli bir toplantıyla Suriye’nin Kürt bölgelerine yeni bir cephe açılması konusunda anlaşmaya vardı.

Haberde IŞİD’in üst düzey bir liderinin, 2 Nusra temsilcisi ile Horasan grubu üyelerinin toplantısının 2 Kasım gecesinde Halep’te yapıldığı bildirildi. Cihatçı grupların yaptıkları toplantıda kendi aralarındaki savaşı durdurma ve önümüzdeki haftalar içerisinde Kürt silahlı gruplarına karşı ortak cepheler açma konusunda anlaşmaya vardıkları ifade edildi.

Habere göre toplantıda IŞİD, Nusra Cephesi’ne yardım iletmeyi ardından da 22 pikap ve 100 militan göndermeyi teklif etti; ancak Nusra Cephesi IŞİD’in yardım teklifini reddetti.

Amerikalı yetkililer, cihatçı grupların Suriye’deki laik gruplara karşı kendi aralarında anlaşmaya varmasını uzak bir ihtimal olarak görürken, Amerikalı cihatçı gruplar uzmanı Tom Joscelyn, AP’ye yaptığı açıklamada, bu grupların kendi aralarında anlaştığına ve Suriye’de ortak bir cephe açmaya karar verdiklerine dair bir mesaja rastlamadığını söyledi.

isida_agir_darbe13890218070_h1113433

Yoruma kapalı