Madencilikte bitmeyen zulüm: İş kazası

gffbndmdkmd

Türkiye İstatistik Kurumu Zonguldak Bölge Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, en çok iş kazası geçirenlerin yüzde 10.4 ile madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe olduğu belirtildi. Elektrik, gaz, buhar, su ve kanalizasyon sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı yüzde 5.2, inşaat sektöründe iş kazası geçirenlerin oranı ise yüzde 4.3 olarak gerçekleşti.

Açıklamada, son 1 yılda istihdam edilenlerden yüzde 2.1’inin geçmişte çalıştığı bir işe bağlı rahatsızlık geçirdiği bildirildi. İşe bağlı sağlık sorunu yaşayanların yüzde 24.9’unun  sırtı veya beli etkileyen kemik, eklem ve kas sorunları, yüzde 20’sinin ise stres, depresyon veya anksiyete sorunlarıyla karşılaştığı belirtildi. İşe bağlı sağlık sorununun en yüksek olduğu meslek grubunun ise yüzde 3.2 ile sanatkarlar ve ilgili işlerde çalışanlar olduğu ifade edildi. Bunu yüzde 2.8 ile tesis ve makine operatörleri ile montajcıların takip ettiği bildirildi.

Yine son 1 yılda istihdam edilenlerden yüzde 7.1’inin zaman baskısı ve aşırı iş yükü nedeniyle ruhsal sorun yaşadığı, bu oranın erkeklerde yüzde 7.9, kadınlarda ise yüzde 5.2 olduğu kaydedildi. Fiziksel sağlığı etkileyen faktörlerden kaza riskine maruz kalanların oranı ise yüzde 17.1 olarak açıklanırken, bu oranın erkeklerde yüzde 21.4, kadınlarda ise yüzde 7.3 olarak gerçekleştiği belirtildi.

Yoruma kapalı