Manisa Gezi davası: 183 beraat

manisada-187-kisilik-gezi-davasi-goruldu44c2c3ac2c1213a386ac

Manisa’da Gezi direnişine katıldıkları gerekçesiyle haklarında dava açılan 183 kişi, beraat etti. Mahkeme Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın mağdur sıfatıyla davaya müdahil olma talebini de reddetti.

Gezi Parkı direnişine destek için Manisa’da yapılan eylemlere katıldıkları için 183 kişi hakkında “Kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşleri düzenleme” suçlamasıyla açılan davanın 2. duruşması Manisa 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Tutuksuz yargılanan sanıkların 50’sinin katıldığı duruşmada, ifade vermeyen sanıkların ifadeleri alındı. Sanıklar savunmalarında, suç işlemediklerini belirterek, beraatlarını istedi. Sanıklar ve avukatlarının savunmaları ardından Başbakan Recep Tayyip Erdoğan adına davaya katılan Avukat Ahmet Özel, Erdoğan’ın Gezi direnişi eylemlerinde yapılan hakaretlerle mağdur duruma düştüğünü ve davaya mağdur sıfatıyla kabul edilmesini istedi. Savunmalar ardından kararını veren hakim, davada Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile devlet büyüklerine yönelik hakaret bulunmadığını belirterek, Erdoğan’ın müdahil olma talebini reddetti. Hakim, sanıkların Gezi eylemlerinde fiili bir suç işlemediği, Anayasa’nın verdiği hakları kullandığı, yeterli kanıt olmadığı gerekçesiyle beraatlarına karar verdi.

Öte yandan Manisa Emek ve Demokrasi Platformu üyeleri, duruşma öncesi adliye önünde basın açıklaması yaptı. Çok sayıda kişinin katıldığı açıklamada, sık sık, “AKP’ye teslim olmayacağız”, “Her yer Gezi her yer direniş”, “Bu daha başlangıç, mücadeleye devam” sloganları atıldı.

Açıklamanın ardından Adliye Sarayı’nın önüne Gezi Parkı direnişlerini sembolize eden çeşitli karikatürler bırakıldı. (DİHA)

Yoruma kapalı