Öcalan’ın avukatlarından tepki

Üç buçuk yıldır PKK’nin hapisteki lideri Abdullah Öcalan’la görüştürülmediklerini söyleyen avukatları durumu gazete ilanıyla protesto etti.

“İmralı Hapishanesinde Üç Buçuk Yıldır Avukat Görüşmeleri Yaptırılmıyor! Haberiniz Var mı?” başlığıyla bazı gazetelerde yayınlanan ilanda Öcalan’ın 27 Temmuz 2011 tarihinden bu yana avukatları ile görüştürülmediği belirtildi. Öcalan’la görüşmelerinin hava muhaleferi ve gemi arızası gibi gerekçelerle engellendiğini vurgulayan avukatlar, görevlerinin, sadece yürüyen davalarla ilgilenmek değil, aynı zamanda “mahpusun infaz koşullarını” yerinde görmek olduğunu ifade etti. İlanda, Öcalan’la görüştürülmeme durumunun “Barış Sürecinin güvenilirliğini sorgulattığı” savunuldu.
“Her fırsatta Türkiye’nin hukuk devleti olduğundan ve çözüm sürecini hukuk çerçevesinde götüreceğinden söz eden iktidar, çıkardığı yasal düzenlemelerin gereğini yerine getirip pratik adım atmamış, aksine Sayın Öcalan’a, yasalarda ve uluslararası sözleşmelerde güvence altına alınmış, temel haklarını bile kullandırmamıştır. İktidarın bu hakları bir siyasal pazarlık aracına dönüştürme yaklaşımı kabul edilemez.”
İlanda, PKK liderinin avukatlarıyla birlikte 1039 avukatın imzası yer alıyor.

22.12.14 – Haber Merkezi

Related Articles

Yazılar
Volkan Yaraşır
Petrol “savaşı”: Rusya, İran ve “vekalet savaşları”
Volkan Yaraşır

Ergür Altan
“Roboski`yi bombalamaktır vatana ihanet olan!”
Ergür Altan

Mustafa Durmuş
Bir haberin düşündürdükleri : “Aşırı tedbir Allah’a güveni sarsar!”
Mustafa Durmuş