Marmaray yolunda ağaç katliamı

d0dabb3c79218af7_480x270

Marmaray Projesi kapsamında tren hatlarında yapılan yenileme çalışmaları ağaç kıyımına yol açıyor.

Cumhuriyet’ten Özlem Güvemli’nin haberine göre Kadıköy- Maltepe-Kartal-Pendik hattındaki çalışmalar nedeniyle çoğu 20 yaşın üstünde, bir kısmı Koruma Kurulu tarafından tescillenmiş yüzlerce ağaç vatandaşların tüm çabalarına karşın kesildi. BTS’nin yaptığı başvuru üzerine Koruma Kurulu’nun tescilli ağaçların tescilini kaldırarak sit alanında kesime izin verdiği ortaya çıktı.

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) İstanbul 1 No’lu Şube, Pendik-Haydarpaşa bölgesindeki tren istasyonlarında özellikle Küçükyalı tren istasyonu etrafında asırlık çınar ağaçlarının kesilmesi tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne bildirerek ağaçların korunmasını istedi. Başvuruya İstanbul 1 Numaralı Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu yanıt verdi. Komisyon, Kadıköy-Maltepe-Kartal-Pendik ilçe sınırları içindeki TCDD güzergâhının 16- 471 kilometreleri ile 16-815 kilometreleri arasının 1999 yılında “Kartal-Maltepe Dragos Tepesi ve Yakın Çevresi 3. Derece Doğal Sit Alanı” ilan edildiğini belirtti. Erenköy İstasyon Meydanı’ndaki tüm ağaçların da 1979 yılında anıtsal ağaç olarak tescillendiğini açıklayan komisyon, Marmaray kapsamında kesilmesine karar verilen 10 adet, taşınmasına karar verilen 7 adet ağacın tescil kaydının kaldırıldığını bildirdi. Komisyon, sit alanı dışında kalan ağaçların tescilleri kaldırıldığından komisyonun bu konuda herhangi bir karar vermesine gerek olmadığını ifade etti. Doğal sit alanında kalan ağaçların kesilmesi ya da taşınmasını da uygun bulduğunu kaydetti.

Maltepe İdealtepe tren istasyonunun sınırlarının hemen dışındaki çam ağaçları da önceki gün kesilmeye başlandı. Ağaçları 1989 yılında diken vatandaşlar olaya hemen müdahale edince 4 çam ağacı kesen taşeron firma, çalışmalarını durdurmak zorunda kaldı. Ağaçların hem tren gürültüsünü engellediğini hem de havayı temizlediğini ifade eden yurttaşlar kesim yapan firma yetkililerinin “tren yolu içinde kaldığı için kesiyoruz” açıklamasına tepki gösterdiler. Yurttaşlar, “İhtiyaca göre ağaç kesilebilir ama burada zaten toplam 22 metrelik ray alanı var. Mevcut iki hatta üçüncüsünün eklenmesi ile 9 metrelik ray alanına ihtiyaç olacak. Yani geriye toplam 12 metrelik alankalıyor. Bizim ağaçlarımız da bu sınırın dışında. Buna rağmen gelip kestiler” dediler. Yine Maltepe’de Feyzullah Mahallesi’nde geçen hafta onlarca yıllık çam ağaçları aynı nedenle kesilmişti. Avrupa Yakası’nda da geçen ay Florya tren istasyonunun çevresindeki 100’ün üzerinde ağaç yok edildi. Bakırköy Belediyesi kesilen ağaçların 5 ile 100 yıllık ağaçlar olduğunu açıklamıştı.

Yoruma kapalı