Polis Cemevi başkanına saldırdı

ff5f76ff87c0f2d1e30289ad959da69d_IMG_0475

Ataşehir Pir Sultan Abdal Kültür Derneği ve Cemevi Başkanı Metin Arslan, kullandığı araçta Cemevi logosu bulunduğu için trafik polisleri tarafından önce aracı bağlanmak istendi, karşı çıktığında ise polislerin biber gazlı ve coplu saldırısına uğradı. Şişli Etfal Hastanesine kaldırılan ve yapılan tetkikler sonucunda kafatasında çatlaklar tespit edilen Arslan, müşahede altında alındı

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Ataşehir Cemevi Başkanı Metin Arslan, derneğin cenaze aracı ile Zincirlikuyu’dan Maltepe-Ataşehir istikametine giderken, kendisini durduran trafik polisler tarafından darp edildi. Arslan yaşadıklarını şöyle aktardı: “Her zaman kullandığım Cemevi cenaze aracıyla Avrupa yakasından Anadolu yakasına geçerken, trafik polisleri tarafından durduruldum. Polisler Cemevi logosunu göstererek aracın kayıtlı olup olmadığını sordu. Ruhsat ve ehliyet istedi. Bende hükümet tarafından cemevi’lerine yasal statü verilmediği için aracı dernek adı altında kullandığımızı söyledim. Arabayı bağlayacaklarını söylemeleri üzerine aramızda ağız tartışması başladı. Birden etrafım10 polis tarafından sarıldı. Beni yere yatırıp ters kelepçe yapan polisler önce yüzüme ve ağzıma biber gazı sıktı, sonra coplarla beni darp etmeye başladılar. Abartısız yarım saat boyunca yerde darp edildim. Daha sonra polisler tarafından Levent Karakoluna götürdüler. İşkence orada da sürdü. Karakoldan çıkan polisler beni çamurlu suya atarak öylece bir saat öylece yerde kelepçeli bir şekilde beklettiler.”

Kafatasında çatlaklar tespit edildi 

Fenalaşması üzerine ambulansla Şişli Etfal Hastanesine kaldırılan Arslan, burada yapılan tetkikler sonucunda kafatasında çatlaklar tespit edilmesi üzerine olası bir beyin kanamasına riskine karşı müşahede altına alındı. Yüzünde, bacaklarında, karnında ve sırtında şişlikler oluşan ve biber gazından boynu kıpkırmızı olan Arslan, söz konusu polisler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi. Bu saldırının Alevilere yönelik tahammülsüzlüğün vardığının noktayı gözler önüne serdiğine dikkat çeken Arslan, polislerin Başbakan Erdoğan‘ın Aleviler hakkında yaptığı hakaretvari açıklamalarından kendine görev çıkarttığını vurguladı.

Kaynak: ANF (Zeynep Kuray)

Yoruma kapalı