Şerzan Kurt mezarı başında anıldı

serzan-kurt-mezari-basinda-anildi075702eaa681c0ead8ac

Muğla’da polis kurşunu ile katledilen Şerzan Kurt, ölümünün 4’üncü yılında mezarı başında anıldı. Anmada konuşan baba Ömer Kurt, Şerzan’ın katledilmesinden sonra yüzlerce ve binlerce Şerzan isminin nüfus müdürlüğünde yazıldığını belirterek, Kürt halkı Şerzan’ın ruhunu yaşattığını dile getirdi.

Muğla’da 12 Mayıs 2010 tarihinde polis tarafından katledilen Şerzan Kurt ölümünün yıldönümünde Batman Petrolkent Mahallesi’nde Girêsavaro Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında anıldı. BDP Batman il örgütü öncülüğünde gerçekleştiren anmaya Şerzan Kurt’un ailesi, HDP Batman Milletvekili Ayla Akat Ata, BDP PM üyesi Güntay Uzun, HDP Batman İl Başkanı Mahmut Çiftçi, BDP, MEYA-DER, KURDÎ-DER yöneticileri, DÖKH bileşenleri, BDP Gençlik Meclisi aktivistleri yanısıra çok sayıda kişi katıldı. Mehmet Sincar Halk Evi önünde mezarlığa kadar gerçekleştiren yürüyüşte, “Şerzan Kurt ölümsüzdür” pankartı taşınarak, “Şehît namirin” sloganı atıldı. Mezarlıkta bulunan yürüyüş ardından okunan dualar ardından bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Şerzan’ın ailesi ve yurttaşlar mezara karanfiller bırakırken, anne Nejla Kurt ise duygulandığı görüldü.

Anmada ilk konuşan HDP Batman Milletvekili Ayla Akat, şehitlerinin arkasında söylenecek söz bulunmaktan zorlandıklarını belirterek, milyonların eşit yaşaması için özgür mücadelesinde yaşamını yitirenler birer nefer olduğunu söyledi.

Akat’ın ardından konuşan Şerzan Kurt’un babası Ömer Kurt ise, Kürt özgürlük mücadelesinde yaşamını yitirenlerin anısına oğluna Şerzan ismi verdiğini hatırlatarak, Şerzan’ın her zaman bu halkın evladı olarak kendine baktığını ifade etti. Katiller Şerzan’ı fiziki olarak her ne kadar katletmişse de Şerzan’dan sonra yüzlerce ve binlerce Şerzan nüfus müdürlüğünde yazıldığını dile getiren baba Kurt, “Bugün Kürt halkı Şerzan’ın ruhunu yaşatıyor. Şerzan’ın şahsında eşit ve özgürlük için mücadele eden gençlerin önünde saygıyla eğiliyorum. Ben daha önceden de oğlumu halk için hediye etmiştim ve halkına hediye oldu. Ben Kürt halkının ve Kürt halk Önderinin verdiği mücadele önünde eğiliyorum” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra anma etkinliği sona erdi. (DİHA)

Yoruma kapalı