Taşeron temizlik şirketi 4 işçiyi attı

envitec-dort-taseron-isciyi-atti3db3c6be5656a97963f5

İskenderun Belediyesinde temizlik işini yapan Envitec taşeron şirketinden dört işçi kanunsuz iş bıraktıkları, gazete ve televizyonlara açıklama yaptıkları gerekçeleriyle işten atıldı. İşçiler, siyasi görüşlerinden dolayı işten atıldıklarını belirtti.

Evrensel’den Halil İmrek’in haberine göre; İşçilerin üzerindeki baskıdan dolayı Fatih Barın’ın işten ayrılması üzerine tepki gösteren işçiler Zekeriya Barın, Zekeriya Yazar, Osman Kıray ve Şahin Erdoğan Çetin bir günlük iş bıraktı. Bunun üzerine taşeron firma 4 işçiyi işten çıkardı. Yerel seçimlerde MHP için çalıştıklarını ve AKP Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Gözüküçük tarafından siyasi görüşlerinden dolayı baskı gördüklerini belirten işçiler, AKP’nin firmaya da baskı yaptığını, bunun üzerine firmanın işlerine son verdiğini söyledi.

Konuyla ilgili işçilerle görüşen Hizmet İş İskenderun Şube Başkanı Mehmet Yetim, dört işçi için hukuki süreç başlatacaklarını ve ücretlerin beş gün içinde ödenmemesi takdirde iş yasasına göre iş bırakacaklarını söyledi.

Üçüncü kez iş bıraktılar

Ayrıca dört işçinin işten atılması ve işçilerinin maaşının yarım ödenmesi üzerine taşeron işçiler üçüncü kez iş bıraktı. Ayrıca, Envitec şirketi, işçilerin cep telefonlarına, ‘İş bırakmaya katılanlar hakkında gerekli işlemler başlatılacaktır’ şeklinde mesaj gönderdi.

Yoruma kapalı