Urla’daki villaların SİT Raporu gizleniyor

5e0a23f0b86eb13e_480x270

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a da armağan edildiği savlanan Urla Zeytineli’ndeki villalar için yapılan SİT derece değişikliğine ilişkin rapor, kamuoyundan gizleniyor. Tüm Öğretim Elemanları Derneği’nin, Bilgi Edinme Yasası kapsamında istediği soruya yanıt verilmedi.

Cumhuriyet’ten Emre Döker’in haberine göre; Villaların da bulunduğu bölgedeki 20 hektarlık alanın SİT derecesi, 1’den 3’e düşürülmüş, buna dayanak olarak da İzmir 1 No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Korumu Kurulu’nun hazırladığı rapor gösterilmişti. TMMOB İzmir Şube İl Koordinasyon Kurulu’na bağlı meslek odaları, aylardır talep ettikleri bu rapora ulaşamadı. Tüm Öğretim Elemanları Derneği de Bilgi Edinme Yasası kapsamında istediği bilgilere, yasal sürenin üzerinden 41 gün geçmesine karşın ulaşamadı.

Tüm Öğretim Elemanları Derneği (TÜMOD) İzmir Temsilcisi Prof. Dr. Kayhan Kantarlı, “Bir haber çıkmayınca başvurumun akıbetini araştırmak amacıyla İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne gittim. İlgili Tabiat Varlıklarını Koruma Şube müdürüne çıktım. Havadan sudan bahaneler öne sürmeleri üzerine oradan ayrıldım. O gün bugündür bir aya yakın zaman geçti bir haber yok ve olmayacak, çünkü başvurumun kaybolmasını anlatmaları olanaksız” dedi.

Şehir Plancıları İzmir Şube Başkanı Özlem Şenyol Kocaer de Ekolojik Temelli Bilimsel Araştırma Raporu’nu idareden birçok kez resmi olarak talep etmelerine karşın kendilerine iletilmediğini vurgulayarak “Bu durum son derece düşündürücüdür. Bu durum raporun, usül ve esaslara uygunluğu hususunda endişelerimizi artırmaktadır” diye konuştu.

Yoruma kapalı