UTSAM: Türkiye’ye gelen Suriyelilerin üçte ikisi dönmez

ULUSLARARASI Terörizm ve Sınırı Aşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkan, Suriye’de yarın sorun çözülse, her şey normale dönse bile,gelen mültecilerin en az üçte ikisinin geri dönmeyeceğini söyledi.
Antalya’da bu yıl dördüncüsü düzenlenen Uluslararası Risk Altında ve Korunması Gereken Çocuklar Sempozyumu’nda ‘Çocuk ve Suç’ ana başlığı altında ele alınan en önemli konulardan biri de Suriyeli göçmenlerin çocukları oldu. Suç Araştırmaları Merkezi’nin (SAMER) organizasyonunda Türkiye ve 10 ülkeden emniyet birimleri, yargı mensupları, akademisyenlerin katılımıyla 15-17 Kasım tarihleri arasında Aska Lara Hotel’de gerçekleşen sempozyumda, suça karşı çocuklara dair tüm konular ele alınıyor.

UTSAM Başkanı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkan, sempozyuma ilişkin bilgi verdi. Türkiye nüfusunun yüzde 60’ının 30 yaşaltı, bunun yarısının çocuk kabul edilen 18 yaşın altında olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Mehmet Özkan, Suriye’deki iç savaş nedeniyle Türkiye’ye göç eden yaklaşık 2 milyon mültecinin de önemli sayıda çocuğu bulunduğuna işaret etti. Yaklaşık üç yıldır Türkiye’de olan Suriyeli mültecilerin çocuklarının suça karışmasına yönelik ufak tefek olaylar yaşandığına dikkat çeken Yrd. Doç. Dr. Özkan, “Bu çocukların suça yönelmesini engellemek için topluma kazandırılması gerekiyor. Eğer bu süreç başarılı olmazsa – ki bu ihtimal Avrupa’da yaşandı – geçmişte Avrupa’ya göç eden aileler dışlandıkları için çocukları da ciddi oranda suça karıştı. Topluma entegre edilmeleri, eğitim, dil öğretilmesi, topluma kendini yabancı hissetmemeleri önemli. Avrupa’da dışlandıkları için o toplumu kendilerine ait hissetmemişlerdi. Topluma katkı verecek ortamın sağlanması gerekiyor” diye konuştu.

Suriye’de yarın sorun çözülse, her şey normale dönse bile gelen mültecilerin en az üçte ikisinin geri dönmeyeceğini dile getiren Yrd. Doç. Dr. Özkan, “Bosna’ya bakın, sonrasında geri dönenlerin oranı yüzde 20-30’dur. Tüm çatışma bölgelerinde de oranlar aynı düzeydedir. Dolayısıyla Suriye’de sorun halen devam ediyor. 3 yıl mı, 5 yıl mı sürecek belli değil. Mültecilerin büyük bölümü burada yerleşik hayata geçecektir” dedi. (DHA)

Suriyeli göçmenler

 

Yoruma kapalı