Avrupa’daki Kobani eylemlerinden notlar

Aralarında Nobel Barış Ödülü sahiplerinin, akademisyenlerin, aydınların, yazarların, sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de bulunduğu binlerce kişinin çağrısı ile ilan edilen Dünya Kobani ile Dayanışma Günü’nde, dünyanın dört bir yanında insanlar sokaklara döküldü.

Beş kıtada en az 30 ülkede ve 92 kentte yapılan eylemlerde, Suriye’nin kuzeyindeki kentlerinde Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı direnen Kobane halkına destek mesajları verildi.

Sosyal medyada da etiketiyle eylemlerden fotoğraflar paylaşıldı.

İngiltere’deki eylemlerin en büyüğü başkent Londra’nın merkezindeki Trafalgar Meydanı’ndaydı.

Binlerce kişinin katıldığı gösteride “Kobane’yi kurtarın”, “Direnişi destekleyin” ve “Sessizliğiniz çocukları öldürüyor” yazılı pankartlar ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın fotoğrafının asılı olduğu bayraklar taşındı.

Fransa’da da, başta başkent Paris olmak üzere birçok kentte düzenlenen gösterilerde, Kobane halkına yardım edilmesi istendi.

Köln-Almanya

1 Kasım Dünya Kobani ile Dayanışma Günü’nde, Almanya’da Berlin, Frankfurt, Köln, Hannover ve Bremen kentlerinde yürüyüşler düzenlendi.

Köln’de de yürüyüşe çoluk çocuk ve bebek arabalarıyla katılan yerli ve göçmen ailelerin çokluğu dikkat çekti.

Ayrıca başka zamanlarda protesto gösterisi olsa bile, aynı mekanı paylaşmaktan imtina eden Kürt örgütleri bugün birlikte hareket ettiler.

Nitekim Köln’deki yürüyüste KDP, PKK, PYD, Alevi ve Ezidi örgütleri faşizm karşıtı Alman gruplarla ve çesitli Alman sosyalist örgütlerle birlikte yürüdüler. Almanya Parlamentosu’ndaki iki muhalefet partisinden biri olan Sol Parti de yürüyüşe destek verdi.

Yürüyüş boyunca taşınan pankartlarda; “IŞID Kobani’den defol”, “IŞID Kürdistan’dan defol”, “IŞİD terörüne dur deyin” ve “Kobane’ye daha çok destek” gibi sloganlar yazılıydı.

Lahey-Hollanda

Hollanda’nın hükümet merkezi Lahey’de de binlerce kişi Kobani ile dayanışma için sokaklardaydı.

Lahey’de “1 Kasım Dünya Kobani ile Dayanışma Günü” nedeniyle, Hollanda’daki Kürt örgütler ile Türkiye ve Hollanda kökenli bazı grupların desteğiyle bir yürüyüş düzenlendi.

Türkiye Cumhuriyeti Lahey Büyükelçiliği’nin karşısında bulunan Malieveld’de toplanan 3 binden fazla kişi Kürtçe, Türkçe ve Hollandaca sloganlar eşliğinde yürüyüşe geçti.

Eylemde, Türk hükümetinin tutumuna da tepki vardı. Göstericiler, “Terörist Erdoğan”, “Katil Erdoğan” ve “Katil IŞİD” şeklinde sloganları attı.

Yürüyüşte atılan sloganlardan bazıları da “Kadın satıcısı IŞİD”, “Yaşasın Kobane direnişi”, “Kobane yalnız değildir” , “Yaşasın YPG direnişi” oldu.

Eylemciler “Her yer direniş, her yer Kobane”, “Yaşasın Kobane direnişi”‘ “Kobane ile dayanışma” yazılı pankartlar taşıdılar. Yürüyüşte YPG bayrakları ve PKK lideri Abdullah Öcalan’ın posterleri taşındı.

Göstericiler kısa bir yürüyüşün ardından yeniden Malieveld Parkı’na döndü.

Yapılan konuşmalarda, Kobani’deki Kürt direnişçilerin bir yıldan beri cihat yanlısı radikal gruplarla mücadele ettiği vurgulandı ve Kobane’nin yalnız bırakılmaması istendi.

Roma-İtalya

İtalya’da Roma, Milano, Bologna, Floransa ve Palermo’nun da aralarında bulunduğu birçok kentte Kobane’ye destek gösterileri düzenlendi.

Başkent Roma’daki gösteri yerel saatle 15.30’da kent merkezindeki Esquilino Meydanı’nda başladı.

Yürüyüş sırasında İtalyanca, Kürtçe ve Türkçe olarak “Kürdistan faşizme mezar olacak”, “Her yer Kobani, her yer direniş”, “Özgür Kürdistan” gibi sloganlar atıldı.

Zaman zaman Abdullah Öcalan’a özgürlük çağrıları da yapılırken, Türkiye ve Türk hükümeti karşıtı sloganlar da dikkat çekti. (BBC)

Yoruma kapalı