Farklı şehirlerdeki polisler aynı ifadeleri verdi

fft81_mf2156485

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz ile aynı sokakta dövülen üniversiteli Doğukan Bilir adlı gençle ilgili soruşturmada, Başpolis Şaban Gökpunar ile polis memurları Selçuk Bal ve Hüseyin Engin’in ayrı şehirlerde görev yapmalarına rağmen birbirinin kopyası ifadeler verdikleri ortaya çıktı.

Eskişehir’de Ali İsmail Korkmaz ile aynı dakikalarda ve aynı sokakta dövülen üniversiteli Doğukan Bilir adlı gençle ilgili soruşturmada, tam on ay sonra şüpheli polislerin ifadesi alınabildi. Güvenlik kamerası kayıtlarında, Bilir’e coplarla vurdukları görülen Başpolis Şaban Gökpunar ile polis memurları Selçuk Bal ve Hüseyin Engin’in ayrı şehirlerde görev yapmalarına rağmen birbirinin kopyası ifadeler verdikleri ortaya çıktı.

Radikal’den İsmail Saymaz’ın haberine göre Bal, eldeki görüntülere rağmen, “Bilir’in direncini kırmak için kısa mesafeden hafifçe cop ile birkaç kez bacaklarına doğru vurdum” derken, Gökpunar ve Engin gence vurmadıklarını, bir başka sokakta başka kişilerce dövülmüş olabileceğini öne sürdü. Üç polis, kendilerininyanında Bilir’e meşe odunuyla vurduğu görülen Serkan Kavak adlı sivil saldırganı da “görmedikleri için engellemeyediklerini” iddia etti. Oysa Kavak, bir saat boyunca polislerle birlikte hareket ederken kayıtlara girmişti.

Polis Bal’ın ifadesi, yeni görev yeri olan Ankara ’da talimatla alındı. Görüntülerde görülmediği halde Bilir’in elinde ‘şişeye benzer bir cisim’ olduğunu iddia eden Bal, genci durdurmak için ‘kısa mesefaden bacaklarına hafifçe’ vurduğunu ileri sürdü. Bal, 11 Nisan’daki ifadesinde, şunları söyledi:

‘Hafifçe vurdum’

“Elindeki cisimle bana vurabileceğini düşünerek şahsa zarar vermeden yakalayıp gözaltına almak için, sakatlanmayı göze alarak omzumla ve vücudumun yan kısımlarıyla durdurarak şahsı yakaladım. Bütün gücüyle direniyordu. Benim gözaltına almak için zorlandığımı gören Şaban Gökpunar isimli arkadaşım yardıma geldi. Bilir’in direncini kırmak için kısa mesafeden hafifçe cop ile birkaç kez bacaklarına doğru vurdum. Gökpunar ile birlikte Bilir’i gözaltına almak istediğimiz sırada aniden başımın arka tarafından sopa olduğunu tahmin ettiğim cismin bana doğru geldiğini gördüm. Kendimi savunmak için başımı yana çektim. Bana da Bilir’e de isabet etmedi.”

Bilir’in kurtulup kaçtığını savunan Bal, “Yakalamak için hamle yaptığım sırada ayağımın kayması sonucu dengemi kaybederek sendeledim ve Bilir’i yakalayamadım” diye konuştu. Odunla Bilir’e vurmaya çalışan Serkan Kavak adlı sivil saldırganı görmediğini iddia eden Bal, “Görmüş olsaydım engel olurdum” dedi. Bal, Bilir’in bir başka sokakta birden çok kişi tarafından dövülmüş olabileceğini ileri sürdü.

Başpolis Gökpunar’in ifadesi, yeni görev yeri olan Aydın’da talimatla alındı. Gökpunar, Bal’a yardımcı olmak için sokağa girdiğini ileri süren Gökpunar, “Bilir, arkadaşımdan cüsse olarak daha iri yapılı ve uzun boyluydu. Şahıs bütün gücüyle uğraşıyordu. Ancak Selçuk arkadaşımız direncini kırmak için yasal çerçevede bedeni güç kullanarak, kısa mesafeden coplu ile birkaz kez ayaklarına doğru vurdu” dedi. Bilir’e vurmadığını iddia eden Gökpunar, odunlu Serkan Kavak’a neden müdahale etmediklerine ilişkin, “Sayımızın yetersiz olması ve göstericilerin arasına karıştıkları için takip edip gözaltı işlemi yapamadık” dedi. Polis Hüseyin Engin ise Bilir’e herhangi bir müdahalesinin olmadığını anlattı.

Kopyala yapıştır ifadeler
Bu arada, ayrı illerde görev yapmalarına rağmen Bal ve Gökpunar’ın birbirinden kopya edilmiş cümleler içeren ifadelere imza attıkları da ortaya çıktı. Her iki ifade tutanağında, “Çevrede bulunün esnaflar ile vatandaşlara daha fazla zarar verilmemesi, can ve mal güvenliklerinin sağlanması ve kabalalık gruptan eylemcilerin tekrar birleşmelerine engel olmak amaçlı Sanayi Sokak’a girdik” ifadesi bire bir yer alıyor. Diğer ifadeler ise şöyle:

Bal: “7-8 kişilik bir grup Sanayi Sokak’a girmeye çalıştı. ‘Dağılın dağılın, polis polis’ seslenmem sonucu grubun bir kısmı sokağa girmeden geri dönerek kaçtı.”

Gökpunar: “7-8 kişili bir grup Sanayi Sokak’a girmeye çalıştı. Görevli arkadaşımızın ‘Dağılın dağılın, polis polis’ şeklinde seslenerek, göstericileri uyarması sonucu grubun bir kısmı sokağa girmeden geri dönerek kaçtı.”

Bal: “Bu esnada benim arkamdan gelen, yüzünü tam göremediğim şahsın isminin Serkan Kavak olduğunu, Bilir’i kovalayıp arkasından gittiğini basından gördüm. Göstericilerin arasına karıştıklarından ve sayımızın yetersiz olması nedeniyle takip edemedik.

Gökpunar: “Bu esnada yüzünü tam göremediğim şahsı kovalarken arkasından gördüğüm, ismini basından öğrendiğim Serkan Kavak, Bilir’in peşinden gitti. Sayımızın yetersiz olması ve göstericilerin arasına karıştıkları için peşinden takip edip gözaltı işlemi yapamadık.”

Bilir’in dövülmesine ilişkin ifadeleri alınan Başpolis Gökpunar ve polis Engin, Ali İsmail Korkmaz’ın dövülmesine ilişkin davada sanık olarak yargılanıyor. Bal ise dövdüğü Bilir ile birlikte davanın tanıkları arasında yer alıyor.

Yoruma kapalı