Irak’ta birçok Sunni Arap aşireti IŞİD’e karşı birleşti

IRAK’ta Sünni aşiretlerin çoğu IŞİD tehdidine karşı ortak hareket kararı aldı. Bu kapsamda Irak’ın Diyala ve Selahaddin illerinin tüm bölgelerinde IŞİD’e karşı verilen ortak mücadelede başarı elde edildiği belirtildi. Diyala’nın Mansuriye ve Şuhani bölgelerinde bulunan El İzze Aşireti üyeleri (Sünni Arap) IŞİD’e karşı birlikte harekat başlattı. Diğer aşiretlerden de destek gören El İzze Aşireti üyeleri Mansuriye ve Şuhani bölgelerinde IŞİD üyelerini püskürterek kontrolü ele aldı. Diyale İl Meclisi üyesi Abdulhalik El Azzavi, köy ve kasabaları IŞİD’in elinden aldıklarını belirterek, Irak ordusunun verdiği destek üzerine çatışmalara girdiklerini, bölgenin tamamen kontrol altına alındığını belirtti.

Selahaddin vilayetine bağlı ve başkent Bağdat’ın 75 kilometre kuzeyindeki Sünniler’in yoğun yaşadığı IŞİD kuşatması altındaki Duluiye Kasabası’nda El-Cubur aşireti üyeleri 2 aydan beri terör örgütüne karşı savaşıyordu. Son 24 saat içerisinde bölgede çıkan çatışmalarda 22 IŞİD militanının öldürüldüğü, bölgede kontrolün El-Cubur aşiret üyelerinde olduğu belirtildi.

Uluslararası koalisyonun Irak’ta Hadisa Barajı yakınlarındaki bir hava saldırısında IŞİD’e ait bir silahlı araç ve koruma barakasının, Beyci yakınlarındaki dört hava saldırısında da IŞİD’e ait bir bina, askeri araç ve makineli tüfek ile topçu silahının ortadan kaldırıldığı bildirildi.

ışid-amman

Yoruma kapalı