Manisa Organize Sanayi’de 250 işçi zehirlendi

manisa-organizede-250-kisi-zehirlendi529fea83014a2955ab8b

Manisa’da, aynı yemek firması tarafından verilen öğle yemeğinden yedikleri ileri sürülen farklı işyerlerinde çalışan toplam 250 kişi gıda zehirlenmesi teşhisiyle hastanelere kaldırıldı. Zehirlenenlerin durumlarının iyi olduğu, hayati tehlikelerinin bulunmadığı bildirildi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’ndeki 5 fabrika ile Manisa Adliyesi ve Manisa TEDAŞ’ta çalışan toplam 250 kişi mide bulantısı, kusma ve ateş şikayetiyle Manisa Devlet Hastanesi, Celal Bayar Üniversitesi Hafsa Sultan Hastanesi, Merkez Efendi Hastanesi ve diğer özel hastanelere kaldırıldı. 112 Acil Servis ambulansları, rahatsızlananları hastanelere yetiştirmekte zorlandı. Gıda zehirlenmesi teşhisi konulan aralarında hakim ve savcıların da bulunduğu 250 kişi, tedaviye alınıp, serum takıldı. Zehirlenme teşhisi konulanların, öğle yemeğinde aynı özel yemek şirketi tarafından verilen tavuk sote, kayısılı sütlü tatlı, toygar çorbası ve erişteden yedikleri öğrenildi. Rahatsızlananların büyük bölümünün tatlıdan yediğini belirtmesi üzerine zehirlenmenin bundan kaynaklanmış olabileceği üzerinde durulduğu bildirildi.

Manisa Valisi Abdurrahman Savaş ve Manisa İl Sağlık Müdürü Metin Kaplan da Manisa Devlet Hastanesi’ne gelerek zehirlenenlerin sağlık durumları hakkında bilgi aldı. Hastane çıkışında bir açıklama yapan Vali Savaş, aynı yakınmaları yaşayan pek çok kişinin hastanelere başvurmaya devam ettiğini belirtip, “Şu an hastanelere başvuran kişi sayısı 250. 6-7 değişik kurum ve kuruluşa dağıtılan yemeklerden yiyen vatandaşlar gıda zehirlenmesine maruz kaldı. İl Sağlık Müdürlüğü, gıda güvenliği ile ilgili laboratuvar kontrollerini yapacaktır. Numuneleri alıp incelemeler başlayacak. Şu an ciddi bir durumla karşılaşmış değiliz. İlave gelecek taleplere yönelik ambulans ve hastanelerle ilgili tedbirler alınmış durumda. Müdahale edilen hastaların içinde durumu ciddi olan bir vakamız yok. Serum ve sıvı takviyesiyle müdahale ediliyor. Bu olaya neyin sebebiyet verdiği ile ilgili araştırmalar devam ediyor” dedi. Vali Savaş, zehirlenmeye hangi yiyeceğin sebebiyet verdiğinin testlerden sonra netleşeceğini de kaydetti. (DHA)

Yoruma kapalı