Marksist sendikacı Dave Hill Ankara’daydı

20140503_184017

Devrimci Marksist ve sendika aktivisti Prof.Dr. Dave Hill ile SYKP Ankara il örgütünde bir söyleşi gerçekleştirildi. Doç. Dr. Mustafa Durmuş’un kolaylaştırıcı olarak eşlik ettiği söyleşinin açılış konuşmasını SYKP Eş Başkanı Prof. Dr. Nejla Kurul yaptı.

Dave Hill’i tanıtarak konuşmasına başlayan Kurul şunları ifade etti:

“Dave Hill Anglia Ruskin Üniversitesinde bir öğretim üyesi, Devrimci eleştirel pedegoji eğitimleri çalışmaları üzerinden kendisiyle tanıştık. Kendisini Marksist, Aktivisit olara tarif eden Dave Hill diğer yandan eleştirel pedegojik çalışmalarını sürdürüyor. 1961 yılında İşçi Partisi’ne giren Dave Hill yaklaşık olarak 44 yıl bu partide fiilen çalışmış ve bu partinin gençlik örgütünün başkanlığını üstlenmiştir.2005 yılında partiden ayrılan Hill 2014 yılına kadar Respeckt partisinde faaliyet yürütmüştür.2014 yılında İngiltere de Tuks (bağımsız sosyalist Network) sendika ve sosyalist koalisyon denilen uluslar arası bir grubun Yunan seksiyonu içerisinde çalışmalarını bir Troçkist olarak sürdürüyor.”

Ardından söyleşi Dave Hill’in konuşmasıyla devam etti. Hill;“Türkiye’ye her geldiğimde biber gazı kokusunu alıyorum. Binlerce yıl, binlerce gösteriye katıldım, asla Berkin Elvan gibi olaylarla karşılaşmadım; fakat bu olaylara rağmen polis her zaman sert, ve ciddi derecede şiddete başvuruyor. Dünyanın her yerinde kapitalist ülkelerde, kapitalist devletler, aynı amaç için farklı taktikler kullanabiliyor” diye konuştu.

Türkiye’de sosyal demokrasinin olmadığını söyleyen Dave Hill sözlerine şu şekilde devam etti:

“Türkiye de asla sosyal demokrasi olmadı; Fakat 1945den sonra İngiltere de yarı sosyalistlerin içinde yer aldığı böyle bir dönem yaşandı. O dönemde özellikle sendikalar çok güçlüydü, dolayısıyla bir takım değerli kazanımlar elde edildi. Ücretsiz sağlık hizmetleri bunun bir parçasıydı. 1970’in ortalarından 2008’e kadar kapitalizm daha önce kazanılan ve verilen hakları geri almaya başladı. bu krizden sonra üniversiteler paralı hale gelmeye başladı, şu an İngiltere de üniversite de okumak isteyen bir öğrencinin yılda en az 30 bin TL parayı cebinde bulundurması gerekiyor.”

Söyleşinin sonuna doğru birçok soruyu yanıtlayan Hill, son olarak El Pueblo Unido jamas sera vensido (Örgütlü halkı hiçbir kuvvet yenemez) şarkısını söyleyerek bitirdi. Siyasihaber.org/Ankara

Yoruma kapalı