“Muzaffer Acunbay’a özgürlük”

Muzaffer Acunbay’a Özgürlük Komitesi tarafından yapılan açıklamada, Yunanistan devletinden Muzaffer Acunbay’ın derhal serbest bırakılması istendi.

muzaffer-g01Muzaffer Acunbay’a Özgürlük Komitesi tarafından yapılan açıklamada, İsviçre’de 10 yıldır politik mülteci olarak kalan Muzaffer Acunbay’ın gezmek amacıyla gittiği Yunanistan’da, Türkiye tarafından siyasi nedenlerle verilen hapis cezası gerekçe gösterilerek, 20 Temmuz 2014 tarihinde tutuklandığı ve 7 Kasım 2014 tarihinde görülen davada Türkiye’ye iadesine karar verildiği belirtilerek, Yunanistan devletinden Muzaffer Acunbay’ın derhal serbest bırakılması istendi.

Türkiye’de 1990’lı yıllarda gözaltına alınan, Devlet Güvenlik Mahkemelerinde yargılanan ve müebbet hapis cezasına çarptırılan Acunbay hakkındaki açıklamada, komite özetle şu görüşlere yer verdi:

“Uzun yıllar Türkiye cezaevlerinde kalmış olan ve kötü koşullar nedeniyle girdiği açlık grevinde sağlığı bozularak tahliye edilen Muzaffer Acunbay iade edildiği taktirde, kötü sağlık koşulları ile birlikte yaşamının sonuna kadar cezaevinde tutulacaktır. Halbuki Muzaffer Acunbay İsviçre tarafından tanınmış politik mültecidir. 1951 tarihli Birleşmiş Milletler Cenevre Sözleşmesi’ne göre siyasi baskı gördüğü ülkeye iadesi mümkün değildir. Bu sözleşme onu imzalamış bulunan Yunanistan tarafından da bağlayıcıdır. Buna rağmen Yunanistan makamları onu gözaltına almış, Türkiye’ye iadesine karar vermiştir. Bu karar uluslararası hukuka ve Yunanistan yasalarına aykırıdır.

Hakkında Aralık ayı başında görülecek temyiz duruşmasında karar verilecek olan Acunbay halen mahkemelerin bağımsız olmadığı, paralel güçlerin etkisi altında olduğu bizzat cumhurbaşkanı ve başbakan tarafından da itiraf edilmek zorunda kalınan Türkiye’ye iade edilme riski altındadır.

Avrupa ve tüm dünyadaki ilericileri Muzaffer Acunbay ve diğer siyasi mültecilere sahip çıkmaya, İsviçre devletini ulusal ve uluslararası hukuktan doğan görevlerini yerine getirmeye, Yunanistan devletini Muzaffer Acunbay’ı derhal serbest bırakmaya çağırıyoruz.”
Hüseyin ŞENOL

Related Articles

Ergür Altan
Dersimiz direniş ve devrim!
Ergür Altan