Niğde’de Berkin Elvan eylemine soruşturma

nigdede-ogrencilere-sorusturma-ablukasi32470cf405ea8fd402a7

Niğde’de Berkin Elvan’ın öldürülmesini protesto etmek için eylem yapan öğrenciler hakkında açılan adli soruşturmanın ardından, Niğde Üniversitesi rektörlüğü de disiplin soruşturması başlattı.

HDP Niğde İl Örgütü ve HDK Gençlik Meclisi üyeleri 12 Mart günü Niğde Hükümet Meydanı’nda polisin attığı gaz fişeği nedeniyle yaşamını yitiren Berkin Elvan’ın öldürülmesini protesto etti. Yerel seçimlerin ardından eyleme katılan öğrenciler Doğan Delen, Hasan Hizol ve Aylin Han hakkında Başbakana ve polislere hakaret ettikleri iddiasıyla adli soruşturma açıldı.

Evrensel’de yer alan habere göre; öğrenciler 28 Nisan günü Niğde Üniversitesi rektörlüğü tarafından da kendileri hakkında disiplin soruşturması açıldığını öğrendi. Bir hafta içinde sözlü ya da yazılı savunmaları soruşturmacı öğretim üyesine teslim edilmesi istenen öğrenciler önümüzdeki iki hafta içerisinde soruşturmanın sonuçlanacağını düşünüyor. Konu hakkında konuşan Aylin Han, 1 Mayıs’ın yaklaştığı şu günlerde açılan soruşturmaların amacının, öğrencilerin sokaklara çıkmasının, siyaset yapmasının ve haklarını savunmasının önüne geçmek olduğunu ifade etti.

Yoruma kapalı