Topbaş inşaata, nöbettekiler direnişe devam ediyor

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş dün akşam yaptığı açıklamada Validebağ Korusu girişindeki cami ile ilgili yürütmeyi durdurma kararının, yaptıkları itiraz üzerine İstanbul 7. İdare Mahkemesi tarafından kaldırıldığını söyledi.

validebağ

Validebağ’da mücadeleyi sürdüren İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması ise yaptıkları ortak açıklamada “Validebağ’da hukuk iptal, direnişe devam” diyerek herkesi 2 Kasım Pazar günü saat 17.00’da Validebağ nöbetine katılma çağrısı yaptı.

Mahkeme süreci

Validebağ’daki cami ile ilgili mahallenin mücadelesi sonucu 22 Ekim’de İstanbul 7. İdare Mahkemesi iki davayla ilgili yürütmeyi durdurdu.

Karara rağmen devam eden inşaata karşı nöbet tutanlar, polis saldırısı ve gözaltılar ile karşılaştı.

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, yetkililerin yürütmeyi durdurma kararını 21 Ekim-29 Ekim tarihleri arasındaki sekiz gün boyunca “elimize ulaşmadı; böyle bir karar yok; mahkeme kararı o alanla ilgili değil; o alan bu alan değil” gibi türlü gerekçelerle yok saydığını söyledi.

29 Ekim Perşembe günü Üsküdar Belediyesi yetkilileri mahkeme kararına uyacağını söyledi. 30 Ekim akşamı ise Topbaş’ın yürütmeyi durdurmanın iptal edildiğini duyurdu.

Ortak açıklamada bu durum şöyle yanıtlandı:

“Dün Üsküdar Belediye Başkanı’nın günlerdir yok saydığı yürütmeyi durdurma kararına uyacağını söylemesi nasıl suçun itirafı ise, bugün İBB Başkanı’nın olmadığı söylenen mahkeme kararının iptal edildiğini söylemesi de aynı suçun yeniden itirafıdır. “

“Meşruiyetimizi dayanışma mesajlarından alıyoruz”

İstanbul Kent Savunması ve Kuzey Ormanları Savunması, mahalle sakinleri ve Validebağ Gönüllüleri ile mücadeleye devam ettiklerini duyurdu:

“Bütün bunların amacı açıktır: Günlerdir en temel haklarını kullanan yurttaşları darp ederek, gözaltına alarak, araçlarını çekerek, plastik mermi ve biber gazıyla saldırarak direnişi geriletemeyenler, bu kez mahalle sakinlerine yönelik oyalamalarla ve hukuku tam anlamıyla oyuncakları haline getirerek, Validebağ nöbetinin meşruiyetini kırmaya ve yeni bir saldırının önünü açmaya çalışmaktadırlar. Bütün bu yalanlar ve soytarılıklar, iktidarın yaşamı savunmayı suç,  yaşam savunucularını suçlu haline getirmeyi amaçlayan yeni güvenlik rejiminde hukukun anlamını ortaya koymaktadır.

“Validebağ nöbetinde son bir haftadır yürütmeyi durdurma kararına uyulması gibi basit bir talep öne çıkmış olsa da, Validebağ direnişinin meşruiyet kaynağı iktidarın ve sermayenin oyuncağı haline gelmiş olan bir ‘hukukun’ kuralları değil, yurttaşların vazgeçilmez doğayı ve kenti savunma haklarıyla sokaktaki varlıklarıdır. Validebağ direnişi meşruiyetini oyuncak haline getirilmiş mahkemelerin bir kaybolup bir bulunan kararlarından değil, Soma Yırca köylüsünün zeytin nöbetinden gönderdiği dayanışma mesajlarından almaktadır. “

 

Kaynak  Bianet

Yoruma kapalı