Vanlılar tepkili: Hiçbir sorunumuz çözülmedi

depremzedeler_aclik_grevi_baslatti_h16780

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Prof. Dr. Metin Feyzioğlu’nun Danıştayın 146. kuruluş yıl dönümü töreninde Van’daki depremzedelerin durumuna dikkat çeken sözlerinden sonra Başbakanın tepkisiyle karşılaşması Van gündemine de bomba gibi düştü. Başbakan, Feyzioğlu’ya tepki gösterip, ‘Van’da bütün sorunların çözüldüğünü’ öne sürse de Vanlılar aynı fikirde değil.

Danıştaydaki tartışmanın ardından yeniden gündeme gelen depremzedelerin durumunu konteyner kette yaşamaya devam edenler, Vanlılar ve siyasetçilerle konuştuk. Hâlâ konteyner kentte yaşamaya devam edenler, geçtiğimiz günlerde ziyaret ettikleri Feyzioğlu’ya sorunlarını aktardıklarını belirterek, Başbakanın çıkışına tepki gösterdiler. Vanlılar, depremin ranta çevrildiğini ve binlerce depremzedenin mağduriyetinin sürdüğünü dile getirdi.

Sorunlar çözülmedi

Evrensel’den Beyar Özalp’in haberine göre; Van Anadolu Konteyner Kent Dayanışma Derneği Başkanı ve konteyner kent sözcüsü Ali Ahi, barınma sorunlarına çözüm bulmak için Ankara’ya gittiklerini çeşitli kurum temsilcileri ve sendikaların yanı sıra Barolar Birliğini de ziyaret ettiklerini söyledi. ve Feyzioğlu ile görüştüklerini belirten Ahi, Başbakanın çıkışına tepkili. “Feyzioğlu, konuşmasında olaya insani olarak yaklaşmıştır” diyen Ahi, “Burada yaşayan insanların deprem öncesi de barınma sorunları vardı. Yıllardır Van’da ve bölgede devam eden barınma, işsizlik, sağlık sorunları bölgede had safhadadır” dedi. Erdoğan’ın Van’ı 2 defa ziyaret ettiğini hatırlatan Ahi, Başbakan ile görüşmek istediklerini ancak polis müdahalesi ile karşılaştıklarını belirtti.

Bağımsız bir heyet araştırma yapsın

Ankara’da yaptıkları görüşmelerde Van’da depremden sonra yaşananlar ile ilgili bağımsız bir heyetin araştırma yapması talebinde bulunduklarını belirten Ahi, “Yapılacak araştırma ile bizim dışımızda da mağdurlar olduğu görülecek. Bizim gibi yüzlerce aile hâlâ hasarlı evlerde kalarak yaşamlarına devam ediyor. Biz sadece görünen yüzü ve simgesi olduk” dedi.

Birçok depremzede hala mağdur

Vanlılardan Erol Sari ise Başbakan Erdoğan’ın ne zaman Van’la ilgili bir sorun dile getirilirse inkar ve yalanmaya başvurduğunu belirterek, “AKP sürekli, direnişte olan depremzedelerin siyasi amaçla eylem yaptığını iddia ediyor. Bu bir karalama kampanyası. Konteyner kentteki depremzedeler gibi birçok depremzede hâlâ mağdur” diyor.

Başbakanın ‘18 bin TOKİ konutu yapıldı’ dediği Van’da bu konuda da Hükümete tepki var. TOKİ konutlarının depremin ardından Vanlılara tüm dünyadan yapılan yardımlarla inşa edildiğini söyleyen esnaf Cihat Ürek, “AKP yardımlarla TOKİ yaptı. Ama bunu kendi yapmış gibi gösterdi. Birçok yardım yandaşlara peşkeş çekildi. 28 bin liraya mal olan TOKİ konutlarını depremzedelere 90 bin liraya sattılar” dedi. Başbakan Erdoğan’ın Van’da depremden sonra tüm sorunların çözüldüğünü iddia etmesine ilişkin “Her şey dört dörtlük ise depremzedeler niçin Ankara’ya kadar seslerini duyurmak için yürüdü” diye sordu.

“Depremzedelere yapılan vicdani değil”

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da tartışmalara Twitter’dan dahil oldu. Twitter’dan ‘Deprem sonrasında bir yıllık kısa bir sürede yaklaşık 300.000 metrekarelik kapalı alanı hükümetin desteğiyle güçlendirdik’ yazdı. Battal’ın tweet’ine tepki gösteren üniversite öğrencisi Hazal Kar, “Üniversite kütüphanesi depremde hasar gördü. Üniversite kütüphanesinden yararlanamadan mezun olacak öğrenciler var” dedi.

Van Barosu Başkanı Murat Timur ise konteyner kentte kalmaya devam eden depremzedelerin çok ağır şartlarda yaşadıklarını belirterek, depremzedelerin seslerini duyurmak için defalarca eylem yaptıklarını söyledi. “Feyzioğlu’nun yaptığı depremzedelerin selamını Cumhurbaşkanına iletmekti” diyen Timur, “Konteyner kentte elektriklerin kesilmesi ve boşaltılmak istenmesi vicdani bir durum değildi. Basit bir yönetmelikle konteynerdeki insanların sorunları çözülebilir” dedi.

“Depremden rant elde ettiler”

HDP İstanbul Milletvekili Levent Tüzel ise “Başbakan’ın Barolar Birliği Başkanının konuşması içerisinde sadece depremzedelerin selamını ve durumların anlattığı kısma itiraz etmesi depremzedelerin içerisinde bulunduğu durumun vahametini gösteriyor” dedi. Başbakanın söyleminin diktatörce ve tahammülsüz olduğunu dile getiren Tüzel, “En küçük eleştiriye bile gelemeyen, tahammülden çıkmış bir iktidarla karşı karşıyayız” dedi.

HDP Van Milletvekili Özdal Üçer de “AKP’liler, şehrin valisi, kaymakamlar, siyasetçiler deprem üzerinden büyük rant elde etti ama hiçbir sorun çözüme kavuşturulmadı” dedi.

Yoruma kapalı