Kepçenin önüne geçti: “Bu parka dokunamazsınız”

fft81_mf2082348

Edirne’de 1. Murat Mahallesi halkı, imara açılana park alanındaki çalışmayı kepçenin önüne geçerek durdurdu. 75 yaşındaki Kıymet Peker de kepçenin önüne oturdu.

Birinci Murat Mahallesi’nde toplanan grup, park alanına gelen kepçenin önünde protesto gösterisi yaptı. Bu sırada 75 yaşındaki Kıymet Peker kepçenin önüne oturdu ve kepçenin çalışmasını engelledi.

Mahalle sakinlerinden Süleyman Sır, alanın 18 yıldır çocuk parkı olarak kullanıldığını söyledi.

Yürütmenin durdurulması için idare mahkemesine dava dosyalarını teslim ettiğini anlatan Sır, “Öğrendik ki bundan önceki belediye başkanı ve meclisi burada ticari yapıya izin vermiş. Oysa burası 18 yıldır park. Buradaki asfalt yolu da imara açmışlar. Bunun izahı mümkün değil. Biz buna mahalle halkı olarak karşı çıktık. Hukuki yollardan hakkımızı arayacağız” şeklinde konuştu.

Resmi olmayan sonuçlara göre Edirne Belediye Başkanı seçilen Recep Gürkan, olayın duyulmasının ardından park alanına geldi. Bir süre gruptan bilgi alan Gürkan kepçenin önüne oturarak, Kıymet Peker’le sohbet etti.

Yangından mal kaçırmadıklarını belirten Gürkan, “Telaş yapılacak durum yok. İnsanların hukukunu korumak başka bir şey, yeşil alanları ranta kurban etmek başka bir şey. Biz kimsenin hukukuna karşı değiliz ama yeşil alanları da ranta kurban etmeyeceğiz. Merak etmeyin. belediye başkanı olduğum sürece hiçbir park yıkılamayacak” diye konuştu.

Gürkan, göreve başlayana kadar alanda bir şey yapılamayacağını kaydetti.

Yoruma kapalı