Guardian: İstanbul’un adaylığı ‘şaka gibi’

İngiliz gazetesi The Guardian, Avrupa’da ‘Yeşilin Başkenti’ adayları arasında İstanbul’un da olmasını CHP’li İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın ‘şaka gibi’ ifadesiyle niteledi.

fft81_mf2537268

 

The Guardian gazetesi; İstanbul ‘da “yeşilin katledilip, betonlaşmanın devam etmesini” eleştirdi. Gazeteci Zia Weise’ın, İstanbulluların da görüşlerini alarak kaleme aldığı yazısında, kentin 2017 Avrupa Yeşilin Başkenti adaylığının aktivistler ve muhalif politikacılar tarafından ‘alayla’ karşılandığı dile getirildi.

‘ŞAKA GİBİ’

Cumhuriyet’te yer alan habere göre, CHP ‘li İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın “Şaka gibi. İstanbul yeşil bir kent değil. Yeşilin başkentliğine başvurmak bir politikacı şakası” ifadelerine de yer veren Weise, “şehirdeki hızlı betonlaşmanın yeşil alanları riske soktuğunu” anlattı.

GEZİ PARKI’NI HATIRLATTI

İstanbul’un çevresindeki milyonlarca ağacın, üçüncü köprü ve üçüncü havalimanı için kesildiğini belirten Weisse, “Kentin kalbindeki küçük yeşil alan Gezi Parkı’na alışveriş merkezi yapılmasına karşı başlatılan eylemler geçtiğimiz yıl ülke çapında gösterilere yol açmıştı” hatırlatmasını yaptı.

VALİDEBAĞ’I DA ANLATTI: HER ŞEYİ KÂRÂ ÇEVİRMEYE ÇALIŞIYORLAR

Weisse, Guardian’daki yazısında Validebağ’I da anlattı. “Üsküdar’da yaşayanlar, çevre kanunlarınca korunan bir korunun hemen yanında başlayan bir cami inşaatına karşı eylemler için sokağa döküldü” ifadelerini kullanan Weisse, bir aktivistin “Her şeyi kârâ çevirmeye çalışıyorlar” sözlerine yer verdi.

‘KENTLİLERİN İSTEKLERİNİ DİNLEYEN KAZANACAK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ‘ın Validebağ savunucuları için “cami düşmanları” dediğini hatırlatan Weisse, ‘2017 Avrupa Yeşilin Başkenti’ yarışı için, “Kentlilerin isteklerini dinleyen şehir kazanacak” dedi.

 

Yoruma kapalı