Lübnan Hizbullahı: IŞİD, İsrail’den daha fazla Müslüman öldürdü

Lübnan’daki Şii Hizbullah hareketinin önde gelen isimlerinden Muhammed Fineyş, Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadele ettiklerini ancak Batılı ülkelerle işbirliği yapmalarının söz konusu olmadığını söyledi. BBC’ye konuşan Muhammed Fineyş, IŞİD’in ortaya çıkmasından Batılı ve Arap ülkeleri sorumlu tuttu.

Fineyş, Hizbullah olarak IŞİD benzeri grupların yaratacağı tehlikeleri en baştan kestirdiklerini vurguluyarak, “IŞİD gibi gruplar İsrail’den fazla Müslüman öldürdü. Sünni Müslümanları da öldürüyorlar. Musul ve Humus’ta bunu gördük” dedi. Aynı zamanda Lübnan Devlet Bakanı da olan Fineyş, Suriye’de sivillerin çektiği acıların sorumlusunun da dış güçler olduğuna dikkat çekti.

Fineyş, Batılı ve Arap ülkelerin “müdahelesinin” Suriye’de savaşı uzattığını, dış güçlerin muhaliflere destek vermemesi halinde çatışmaların aylar içinde bitebileceğini söyledi. Hizbullah yetkilisi ayrıca Türkiye, Ürdün ve hatta ülkesi Lübnan’ın, Suriye’ye giden savaşçılara sınırlarını açtıklarını belirtti.

BM verilerine göre iç savaş sonucu üç milyondan fazla Suriyeli ülkeyi terk etti. Bu kişilerin çoğu halen Lübnan ve Türkiye’de yaşıyor. Ürdün, Irak ve Mısır da on binlerce sığınmacıyı ağırlıyor. Yaklaşık altı buçuk milyon Suriyeli de, ülkelerinde kalsa da evlerini terk etmek zorunda kaldı. Yine BM verilerine göre Suriye’de yaşayan yaklaşık 11 milyon kişinin de insani yardıma ihtiyacı var. IŞİD ise Suriye ve Irak’ın önemli bir bölümünü kontrol altında tutuyor. Örgütün lideri Ebu Bekir El Bağdadi, Haziran ayında Irak’ın kuzeyindeki Musul kentini ele geçirmelerinin ardından “halifeliğini” ilan etmişti. (BBC)

Nasrallah

Yoruma kapalı